DOMUZ GRİBİ YÜKSELİŞE GEÇTİ
Eklenme : 17.01.2024
Haber Tipi: Ulusal Haber

DOMUZ GRİBİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Sağlık Bakanı Koca, yoğun bakımlarda doluluk oranının yüzde 72 ile olduğunu, geçen yıla göre artış yaşandığını açıkladı. Uzmanlar da hastanelerdeki yoğunluğa dikkati çekerek uyarılarını yineledi. Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Karadeniz'de vakaların yarısının domuz gribi olduğunu söyledi.

Mevsimsel etkiyle solunum yolu enfeksiyonları pik yaptı. Birçok şehirde hastanelerin acil servsileri ve yoğun bakım ünitelerinde tıpkı Kovid-19 salgınının ilk günlerinde olduğu gibi yoğunluk yaşanmaya başladı. Temizlik ve mesafe uyarılarını sıralayan uzmanlar, sağlıklı beslenme ve uykunun da önemine işaret etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yoğun bakımlardaki son durumu açıkladı. Koca "Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama yüzde 65, servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72, geçen yıla göre bir miktar artış var" dedi.

Play Video

"DİĞER ÜLKELERLE BENZER DURUM"

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, son günlerde solunum yolu enfeksiyonlarında bir artışın söz konusu olduğu ve şu anda hangi virüslerin etkin olduğu sorusuna Koca, "İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20'ye yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip yani influenza, sonra RSV ve Kovid görülmektedir." yanıtını verdi. 

KOCA'DAN AŞI ÖNERİSİ 

Kış döneminde artan üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmaya yönelik soru üzerine Koca, şunları paylaştı: 

"Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikayetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikayetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikayetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var, kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder. Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız. 

Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi riskten korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında, birçok faktör daha var: hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi. Kovid günlerinden kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir." 

"YARISI DOMUZ GRİBİ" 

Öte yandan Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Karadeniz Bölgesi'nde son günlerde halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü vakalarında artış yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Özgür Enginyurt, grip vakalarının yarısının H1NI virüsü olduğunu ifade ederek "Bazı birimlerde yüzde 70'lere varan oranlar da" dedi.
Güvenlik kodu
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde cineyurt.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yazılım EMA