ÇİNE’DE CUMHURİYET COŞKUSU
Eklenme : 29.10.2021
Haber Tipi: Yerel Haber

ÇİNE’DE CUMHURİYET COŞKUSU

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Çine’de de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Bayramı, uzun bir aranın ardından statta tüm okulların katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Çine'deki dün Hükümet Meydanında çelenk sunma töreni ile başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Çine Yüksel Yalova Stadı'nda son buldu. Halk oyunları büyük beğeni toplarken öğrencilerin Cumhuriyet şiirleri alkış topladı.

 

Kutlama mesajlarının okunmasının ardından günün anlam ve önemin belirten konuşmayı yapan Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Milleti kendini yok etmek üzere gelmiş emperyalist güçlere karşı 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatmış olduğu mücadelenin tüm Anadolu topraklarına yaymış ve çok çetin mücadele vermiştir. Bu mücadelenin sonucunda Kurtuluş Savaşımızı kazandıktan sonra 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. Cumhuriyet idaresi Türk Milletine verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu değer bizi milli bir devletin, onurlu birer yurttaşları, özgürce düşünen birer bireyleri, eşit hakları olan birer ferdi ve devletin gerçek sahipleri yapmıştır. Cumhuriyet idaresinde milletimiz kederde ve kıvançta bir ve beraberdir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet idaremiz Nine Hatunların, Şerife Bacıların direnmeleriyle, Kara Fatmaların cepheye cephane taşımalarıyla, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin ve bu toprakların öz evladı Yörük Ali Efe’lerin teşkilatlanmasıyla, mücadeleleriyle emperyalizme karşı kazanılmış, idarelerin en faziletlisidir. Bizler aynı sıkıntıları yaşamamamız için daima uyanık olmalıyız, bir ve beraber olmalıyız. Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya, şehit ve gazilerimizi milletçe kalbimizde yaşatmaya devam etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerimle, Cumhuriyetimizin 98. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.
Haber Resimleri

Güvenlik kodu
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde cineyurt.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Etiketler


çine cumhuriyet

Yazılım EMA