ÇİĞ SÜTE ZAM GELDİ
Eklenme : 12.10.2022
Haber Tipi: Ulusal Haber

ÇİĞ SÜTE ZAM GELDİ

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt tavsiye fiyatını 8,5 TL'ye çıkardı. Fiyatların 1 Ekim'de 7,5 TL'de sabit bırakılması tepki yaratmıştı. Üretici bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor.Ulusal Süt Konseyi çiğ süt tavsiye fiyatını 8,5 TL'ye çıkardı. Fiyatların 1 Ekim'de 7,5 TL'de sabit bırakılması tepki yaratmıştı. Üretici bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor.

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 14 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, “14 Ekim 2022 tarihinden geçerli olmak üzere, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatının üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” denildi.

YİNE ÜRETİM MALİYETİNİN ALTINDA KALDI

Öte yandan, USK, çiğ süt tavsiye fiyatını 1 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 7,50 lira geçecek şekilde sabit bırakmıştı.

Bugün yapılan duyuru ile çiğ süte yapılan zam, yine bir litre sütün üretim maliyetinin altında kalmış oldu.

Yem gibi önemli girdilere sürekli gelen zamlar nedeniyle, bir litre sütün üretim maliyetinin 10 lirayı bulduğu ifade ediliyor. USK’ya göre ise ülke genelinde ortalama maliyet 7,10 TL.

Üretici, bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor. Bu durumun gelecek sene et ve sütte yeni kriz yaratacağı belirtiliyor.

LİTRE BAŞINA 9 LİRAYI GEÇECEK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ekim, kasım ve aralık dönemi için litre başına çiğ süt destek primini 50 kuruşa yükselttiklerini belirterek, “(Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı rakamla birlikte) Üreticimizin eline Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ süt destekleme primi ile litre başına en az 9 lira geçecektir” dedi.


Haber Resimleri
Güvenlik kodu
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde cineyurt.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Etiketler


Çine süt zam

Yazılım EMA